Studijų programa

Žurnalistika ir šiuolaikinė žiniasklaida

Jus visada domino žurnalistikos mokslai? Norėtumėte keisti profesiją ar tiesiog daugiau sužinoti apie žiniasklaidos virtuvę? Galbūt jau esate žurnalistas, bet niekada žurnalistikos nestudijavote ir norėtumėte detalesnio žiniasklaidos sistemos ir teisės supratimo? Jei taip, šios studijos yra būtent jums. Klausysite geriausių žurnalistų, fotografų, operatorių, žiniasklaidos tyrėjų ir žiniasklaidos teisininkų paskaitų, atliksite praktiką didžiausiose šalies redakcijose.

Registracija
Studijų pradžia: 2020-11-14

Programa

Praktinių užsiėmimų ir teorinių paskaitų metu išbandysite įvairias žurnalistinio rašymo technikas, sužinosite, kaip profesionaliai surinkti informaciją ir pateikti ją tam tikro žanro forma skirtingose medijose – spaudoje, internete, radijuje, televizijoje. Analizuosite multimedijų pasakojimų redagavimo ypatybes, suprasite apie darbo tiesioginiame radijo ir televizijos eteryje ypatumus, turėsite galimybę padirbėti studijoje.

Susipažinsite su fotožurnalistikos ir operatorinio darbo principais, esminėmis vaizdo komponavimo žurnalistinėje fotografijoje taisyklėmis. Atliksite fotografijos ir video užduočių. Galėsite stebėti darbą tiesioginiame eteryje, internetinių redakcijų darbo rutiną išvažiuojamųjų paskaitų metu į šalies redakcijas.

Ypatingas dėmesys skiriamas žurnalistikos etikai ir žiniasklaidos teisei, supratimui apie žiniasklaidos laisvės dėmenis, žiniasklaidos sistemą, bus paliesta ir kritinio medijų raštingumo problematika, propagandos bei saugumo bei privatumo žurnalistiniame darbe problematika. Mokysitės informacijos tikrinimo metodų, plačiai naudojamų tiriamojoje žurnalistikoje. Taip pat susipažinsite su radijo dokumentikos kūrimo principais.

Paskaitų metu įgytos žinios padės formuoti profesinį meistriškumą. Žurnalistikos praktiką – neatsiejamą šių kursų dalį – bus galima atlikti su individualiu konsultantu (pasirinktu lektoriumi) arba pasirinktoje redakcijoje.

Mokymo būdai

Paskaitos, vizitai į redakcijas, seminarai, diskusijos, atvejų analizė, pratybos, savarankiškas darbas (žurnalistinė praktika – atliekama redakcijose arba su individualiais konsultantais). Atlikus praktiką, rengiama ir kursų pabaigoje profesionalių žurnalistų recenzuojama bei išsamiai aptariama jūsų žurnalistinės praktikos ataskaita.

Studijų struktūra

110 akademinių valandų kursą sudaro dvi pagrindinės dalys:

 • Žurnalistikos teorija ir šiuolaikinės žiniasklaidos transformacijos
 • Praktiniai žurnalistikos įgūdžiai

Žiniasklaidos teorija ir šiuolaikinės žiniasklaidos transformacijos

 • Žurnalistinės veiklos principai, žurnalistikos teorija: praktikų ir tyrėjų požiūris
 • Žiniasklaidos teisė, etika ir teismų praktika
 • Šiuolaikinių žiniasklaidos organizacijų struktūra, žurnalistikos startuoliai
 • Nauji žurnalistinės veiklos monetizacijos modeliai (turinio apmokestinimas, auditorijos dotacijos ir kt.) ir jų poveikis žurnalistikos kokybei
 • Lietuvos žiniasklaidos sistemos ypatumai
 • Šiuolaikinės žurnalistikos plėtros kryptys ir perspektyvos
 • Dezinformacijos ir propagandos poveikis žurnalistų darbui ir auditorijai

Praktinių žurnalistikos įgūdžių formavimas

 • Šiuolaikiniai žurnalistikos žanrai ir formatai, multimedijų pasakojimai
 • Kūrybinis rašymas ir redagavimas
 • Informacijos rinkimo strategijos ir jų pasirinkimas: santykiai su šaltiniais, interviu principai, teisė į informaciją
 • Duomenų žurnalistika
 • Radijo stiliai – tiesioginis eteris, radijo diskusija, naujienos, dokumentika
 • Televizijos žanrai ir formatai, tiesioginio eterio įgūdžiai*
 • Viešasis kalbėjimas
 • Darbo interneto žiniasklaidoje įgūdžiai, interneto žurnalistika*
 • Fotožurnalistika, fotoreportažai ir fotodokumentika
 • Žurnalinė žurnalistika

*organizuojamos išvažiuojamosios paskaitos į interneto, radijo ir televizijos redakcijas.

Dėstytojai

Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos kursuose dėsto garsūs Lietuvoje ir su užsienio žiniasklaida bendradarbiaujantys žurnalistai, žiniasklaidos organizacijų vadovai, redaktoriai, pripažinti žiniasklaidos teisės, šiuolaikinių medijų tyrimų, viešojo kalbėjimo, politologijos ekspertai, mokslininkai. Žurnalistikos praktikoms redakcijose vadovauja jose dirbantys žurnalistai praktikai, skyrių redaktoriai.

Indrė Makaraitytė

Studijų programos vadovė

Indrė Makaraitytė

Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos studijų programos vadovė, LRT Tiriamosios žurnalistikos skyriaus vyr. redaktorė, politikos aktualijų apžvalgininkė, buv. INFO TV aktualijų laidos „Dienos komentaras", TV3 laidos „Savaitės komentarai" autorė ir vedėja.

Adrija Čepaitė

Adrija Čepaitė

Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, viena kvalifikuočiausių sceninės kalbos, iškalbos ir kalbinės raiškos mokytojų.

Daina Žemaitytė

Daina Žemaitytė

Profesionali žurnalistė, sukaupusi 25 m. žurnalistinės ir žiniasklaidos vadybos darbo patirties, 15 m. iš jų - žurnalų leidybos versle. Buvusi žurnalo „Žmonės" vyriausioji redaktorė. Šiuo metu - BALTO leidybos namų vadovė.

Evaldas Tamariūnas

Evaldas Tamariūnas

Ilgametis radijo ir televizijos žurnalistas, fotografas. Aktualijų laidų vedėjas „Žinių radijuje", buvęs automobilininkų laidos „Keliai, mašinos, žmonės" autorius. Šiuo metu - RsV specialistas Automobilių kelių direkcijoje.

Indrė Makaraitytė

Indrė Makaraitytė

Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos studijų programos vadovė, LRT Tiriamosios žurnalistikos skyriaus vyr. redaktorė, politikos aktualijų apžvalgininkė, buv. INFO TV aktualijų laidos „Dienos komentaras", TV3 laidos „Savaitės komentarai" autorė ir vedėja.

Nerijus Maliukevičius

Nerijus Maliukevičius

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas, propagandos ekspertas. Jo moksliniai interesai yra žiniasklaida ir politiniai konfliktai, informacinis karas bei Rusijos studijos.

Rimvydas Valatka

Rimvydas Valatka

Žurnalistas, redaktorius, politikos apžvalgininkas. Per savo karjerą vadovavo įtakingoms šalies žiniasklaidos priemonių redakcijoms - lrytas.lt, 15min.lt, "Veidas". INFO TV autorinės laidos autorius. Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras.

Šarūnas Mažeika

Šarūnas Mažeika

Fotožurnalistas, profesionalus fotografas, DELFI TV ir FOTO skyrių vadovas.

Vaida Pilibaitytė

Vaida Pilibaitytė

Patyrusi LRT radijo žurnalistė, apdovanojimų pelniusių laidų autorė. Specializuojasi aplinkosaugos ir mokslo žurnalistikos srityje, turi tarptautinės žurnalistikos bei aplinkotyros mokslų, politikos ir vadybos magistro laipsnius. Nuo 2017 m. daugiausia dėmesio skiria radijo dokumentikos žanrui.

Vykintas Pugačiauskas

Vykintas Pugačiauskas

Ilgametis LRT Naujienų tarnybos užsienio naujienų redaktorius, žurnalistas. 2011 - 2014 m. dirbo diplomatu nuolatinėje Lietuvos atstovybėje ES Briuselyje.

Rūta Juknevičiūtė

Rūta Juknevičiūtė

LRT.lt tyrimų skyriaus žurnalistė, turinti nemažą darbo televizijoje ir spaudoje patirtį

Haroldas Mackevičius

Haroldas Mackevičius

Lietuvos humoristas, scenaristas, TV laidų prodiuseris. Vienas iš laidos „Dviračio šou“ kūrėjų.

Mindaugas Aušra

Mindaugas Aušra

LRT.lt tyrimų skyriaus žurnalistas, 10 metų dirbantis žiniasklaidoje, rengia ir veda radijo laidą „PIN kodas“.

Jurgita Čeponytė

Jurgita Čeponytė

LRT.lt tyrimų skyriaus žurnalistė, anskčiau dirbusi „Laisvės TV“ rengia ir veda radijo laidą „PIN kodas“

Deimantas Jastramskis

Deimantas Jastramskis

Vilniaus universiteto docentas, žiniasklaidos tyrėjas, buvęs Lietuvos žurnalistikos centro vadovas

Daiva Žeimytė-Bilienė

Daiva Žeimytė-Bilienė

Televizijos laidų vedėja, aktualijų žurnalistė (Lrytas TV, DELFI TV, LNK).

Džina Donauskaitė

Džina Donauskaitė

Lietuvos žurnalistikos centro vadovė, žiniasklaidos tyrėja.

Studijų kaina: 950 EUR - už 110 akad. valandų paskaitų, praktinių užsiėmimų ir žurnalistinės praktikos redakcijose arba individualiai

Už studijas mokama į Lietuvos žurnalistikos centro sąskaitą banke:

Įmonės kodas 191886361
Sąskaitos Nr. LT 357300010002483305
AB „Swedbank“, banko kodas 73000

Mokėdami už studijas, nurodykite pavadinimą – Vardenis, Pavardenis ZIZ studijos.

Pusė mokamos sumos (475 eurų) mokama iki 2020 m. lapkričio 9 d.
Antroji įmoka (475 eurų) mokama iki 2021 m. sausio 7 d.

Dėl mokėjimo gavimo patvirtinimo ir klausimų kreipkitės el. paštu: info@lzc.lt

Kursai skirti įvairių (ne žurnalistikos) sričių profesionalams – bakalaurams ir magistrams, studentams ir norintiems dirbti arba jau dirbantiems žiniasklaidoje ir stokojantiems gilesnio pasirengimo. Programa naudinga ir laisvai samdomiems žurnalistams, žiniasklaidos bendradarbiams, taip pat komunikacijos profesionalams, atsakingiems už ryšius su žiniasklaida. Grupė iki 25 dalyvių.

Studijos prasideda 2020 m. lapkričio 14 d.

Paskaitos vyksta patogiu dirbantiems žmonėms laiku:

Penktadieniais 17:00 – 18:30 (paskaita vyksta visada); 19:00 – 20:30 (paskaita vyksta tik kai nurodyta tvarkaraštyje)
Šeštadieniais 10:00 – 11:30; 12:00 – 13:30 (abi paskaitos vyksta visada)

Apie tikslią paskaitų vietą Vilniaus senamiestyje informuojami studijų sutartis pasirašę dalyviai.

SVARBU: Šiemet paskaitose galėsite dalyvauti ir gyvai (nesant ribojimų), ir nuotoliniu būdu, o praleidę paskaitą – peržiūrėti jos video įrašą. Esant karantinui, visos paskaitos persikels į virtualią erdvę.

Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos profesinės studijos mano gyvenime atsirado tuomet, kai diena iš dienos trinti jau taip įgrisusią biuro kėdę tapo per daug nuobodu. Iš studijų aš išsinešiau tris dalykus - akademines žinias, pasitikėjimą savimi ir pažintis. Šie dalykai, mano manymu, yra svarbiausi norint žengti pirmuosius žingsnius žurnalistikoje. Besimokydama LŽC aš atlikau praktiką 15min.lt rekdakcijoje, išmokau filtruoti ir analizuoti didžiulį kasdien mus pasiekiančios informacijos srautą, nukreipiau savo profesiją kita linkme ir pagaliau atsikračiau užpuolusio nuobodulio. Šiuo metu dirbu versle, kur su žiniasklaida tenka susidurti bendradarbiaujant su viešųjų ryšių ir komunikacijos agentūromis, todėl įgūdžiai, kuriuos įgavau studijose yra itin naudingi ir tobulinami kasdien.

Bitė Valatkaitė
Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos studijų programos absolventė

Yra sunku tobulėti savarankiškai, kai nežinai, ko gali nežinoti. Subtilūs dalykai studijų metu pakeitė mano požiūrį į kokybę. Dabar, žiūrėdamas video reportažus ar skaitydamas tekstus, galiu pasakyti, kurie geri, kurie blogi. Ir iš kurių verta mokytis toliau. Nesistengiu būti geresnis už kitus, galiu tik būti geresnis nei buvau vakar ir tobulinti savo braižą.

Marius Vizbaras
Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos studijų programos absolventas

Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos studijas rekomenduoju visiems, kuriuos domina ši sritis bei kurie jau užsiima šiuo amatu ir nori paaštrinti savo įgūdžius. Taip pat ir tiems, kurie dar tik svajoja būti žurnalistais, o gal tiesiog nori pagilinti savo žiniasklaidos raštingumą. Įtraukiančios paskaitos, profesionalūs dėstytojai ir aktualios temos – tai jaudinanti patirtis, kuri man praplėtė akiratį bei šiandien padeda susisteminti nuolat augantį informacijos srautą. Džiaugiuosi, kad baigiau šias studijas ir šiek tiek pavydžiu tiems, kurie dar tik pradės mokytis.

Paulius Skamarakas
Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos studijų programos absolventas

Geriausia, ką man suteikė Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos kursai - tai pasitikėjimą, kad galiu rašyti. Dar daugiau - atradimą, kad mano tekstai gali būti įdomūs redaktoriams ir skaitytojams. Tai unikali patirtis, jei domina, kaip veikia šiuolaikinės medijos, vidinės „virtuvės" pažinimas, praktiniai Lietuvos žurnalistikos profesionalų patarimai: nuo to, kaip sudėlioti teksto algoritmą, įtraukiantį pasakojimą - iki TV debatų laidos vedimo ar patarimų kaip parengti kokybišką fotoreportažą. Man asmeniškai gauti teoriniai patarimai buvo ypač pritaikomi praktikoje - tekstai, kuriuos rengiau atrado savo vietą - nuo didžiųjų portalų iki specializuotų, nišinių. Šiuo metu, nors tiesiogiai žurnalistinio darbo nedirbu, tačiau drąsiai pildau svajonę rašyti, rengdama interviu su kultūros žmonėmis, įdomiomis asmenybėmis. Galbūt vienądien iš hobio tai taps pagrindiniu užsiėmimu! Net neabejodama patariu visiems, kurie nedrįsta, bet nori išbandyti savo jėgas radijuje, televizijoje, rašto žiniasklaidoje, nedelsti ir bent jau aplankyti LŽC svetainę bei pasidomėti siūloma programa.

Raminta Keršytė
Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos studijų absolventė, 2018 m.

Labai džiaugiuosi, kad pasirinkau Žurnalistikos ir šiuolaikinės žiniasklaidos studijas Lietuvos žurnalistikos centre. Turbūt niekur kitur nebūčiau įgijusi tiek žinių, kiek suteikė ir savo patirtimi pasidalijo žurnalistikos veteranai. Tai buvo neįkainojama patirtis, kuri leido atsiskleisti ir pagaliau suprasti, kokiu keliu eiti tolyn. Praktiką atlikau „Lietuvos žinių radijuje". Nuo pat pirmos dienos jaučiausi puikiai, nes ten dirbantys žmonės yra labai svetingi, paslaugūs ir priimantys įvairias kūrybines idėjas. Buvau pasiryžusi radijo veiklą tęsti po studijų, tačiau gyvenime aplinkybės susidėliojo kiek kitaip ir šiuo metu esu savo krašto laikraščio direktorė. Džiaugiuosi, kad dabar turiu galimybę konsultuotis su bet kuriuo dėstytoju, kurie išgirsta, pataria ir nukreipia teisinga linkme.

Odeta Kuročkina
UAB „Danielita" direktorė

Registracija